Ось так все почалось …

Історія створення позашкільної освіти в країні припадає на початок ХХ століття.

У 1918 році громадський діяч, видатний педагог і непересічна особистість Софія Русова очолила Департамент дошкільної та позашкільної освіти в уряді молодої української держави. Саме з її приходом розпочинається формування та розвиток позашкільної системи України.

Точні дані про створення закладу позашкільної освіти на території Семенівщини відсутні. Але найвірогідніше це 20-ті роки.

З історії міста відомо, що 24 березня 1919 року в Семенівці відбувся волосний з’їзд Рад робітничих, селянських і червоноармійських депутатів. Обрано виконком волосної ради, розглянуто питання створення комун і артілей, а також покращення роботи шкіл, лікарні.

Розвиток позашкільної освіти в 20-30-х роках минулого століття відповідав потребам суспільства, вимогам соціального захисту дітей і підлітків, їх оздоровленню, сприяв піднесенню культ просвітницької роботи, подоланню неписьменності та бездоглядності. Вагомою підтримкою стало запровадження дозвіллєвої виховної роботи за місцем проживання дітей.

Зі спогадів Кузьменко Марії Андріївни, відомо, що велика робота тоді велась по трудовому вихованню молоді. У перших комунах дівчатка вчилися шиттю та рукоділлю, а хлопчаки столярній справі. Літом при піонерському клубі створювався табір, де діти відпочивали та виступали з концертами художньої самодіяльності перед населенням.

З вивчених архівних матеріалів відомо, що в 1947-1948 роках заклад розташовувався за адресою Червона Площа, 33 та мав назву Семеновский Райпионер клуб. До основного штату закладу входило чотири особи:

- Валюшкевич Л. В. – директор закладу;
- Бондарева В. М. – культмасовик (інструктор);
- Кутковая А. Т. (1947) – рахівник;
- Ланкина С.С. (1948) – рахівник;
- Костюченко Є.Ф. – прибиральниця.

Упродовж 40-60-х років пошукова, експериментальна, науково-дослідницька діяльність учнів стали невід’ємною частиною навчально-виховної, організаційно-масової, інструктивно-методичної роботи педагогічних, учнівських колективів позашкільних навчальних закладів різних типів, форм підпорядкування та власності.

Тож можливо, що у післявоєнні роки відкрився і працював ще один заклад позашкільної освіти – Семенівська станція юних натуралістів (юнати). Приміщення якого знаходилося по вулиці Калинова, 3.

Післявоєнне життя було вкрай важке: вихованці приводили до ладу будівлю, самі ремонтували приміщення для занять, допомагали у заготівлі пального, прибирали спортивні майданчики, насаджували квіти, влаштовували недільники. Також не вистачало паперу для письма, писали на газетах.

Але ці всі труднощі і негаразди не перешкоджали молоді активно займатися в гуртках. Минали роки, життя стало налагоджуватися після війни. Так, у 1954 році з тридцяти чотирьох піонерських дружин району, нараховувалося 2273 піонера. В гуртках художньої самодіяльності приймало участь 652 піонера.

У гуртках юннатів приймало участь 560 вихованців. До змісту занять входило вирощування сільгоспкультур, догляд за тваринами, проводилися досліди на пришкільних дослідницьких ділянках, допомагали вчителям біології у виготовленні наглядних посібників. За ініціативою та активним сприянням юннатів був оформлений шкільний павільйон на районній виставці 1955 року.

У 50-х, а можливо в 60-х роках минулого століття назва «Піонерський клуб» змінилась на Семенівський районний Будинок піонерів. Директором закладу (з 1968 по 1993 роки) була Савенок Тамара Павлівна. А методистом закладу (з 1969 по 1980 роки) була Приходько (Качанова) Альбіна Степанівна.

І заклад на той час напевно мав два приміщення. Так 1967 році було задіяне приміщення сучасної бібліотеки Семенівського ЗСО І-ІІІ ст. №1.

На базі закладу працюють: гімнастичний, шаховий (Євтушенко В.С.), радіотехнічний (керівник гуртка Коломієць В.С.) та інші гуртки. З 1грудня 1966 року відкрився авіамодельний гурток (керівник гуртка Риндич В.С.).

Значно активувалась позашкільна робота з дітьми у 70-80-ті роки. Під особливим контролем органів управління освітою відбувається розвиток технічної творчості дітей та учнівської молоді.

Так на базі закладу відриваються та працюють такі гуртки: драматичний, юний художник, кіно демонстраторів, майстерня ляльки, радіотехнічний, художнє чтиво, інтернаціональної дружбу, танцювальний, ляльковий театр, фотогурток, в’язання, філателістів, шахово-шашковий, краєзнавчий, та технічного моделювання.

З 1 листопада 1977 року відкрився туристичний гурток.

Назва Будинок піонерів залишалась до початку 90-х років. За часи незалежності України також змінюється адреса і назва.

Так у 1993 році заклад отримав нову назву Будинок школярів.

Згідно наказу № 17 від 23 червня 1993 року відділу освіти Семенівської державної адміністрації директором стає Ткаченко В.І.

У закладі на той час працювали: методист Насалевець (Коротка) К.І. (з 1980 року) та керівник авіамодельного гуртка Артюх С.І. (з 1981 року).

З 01 липня 1993 року починає працювати педагог-організатор Солодовник (Коротка) О.В. згідно наказу № 57 Будинку школяра від 30.06 1993 року.

В цьому, 93-му році міська рада надала нове приміщення (Будинку школяра) у центрі міста за адресою Червона Площа, 49. Це старовинний будинок загальною площею 159,3 м2, який був збудований у 1912 році в стилі класицизм і належав міському нотаріусу О.І. Попову.

1997 року, відбулася реорганізація трьох позашкільних закладів, в єдиний комплексний заклад позашкільної освіти.

Згідно розпорядження голови Семенівської райдержадміністрації № 156 від 22 травня 1997 року та наказу № 32-ОД по відділу освіти Семенівської райдержадміністрації від 22 травня 1997 року «Про ліквідацію Будинку школярів, Станції юних натуралістів, Дитячо-юнацької спортивної школи та створення на базі Будинку творчості дітей та юнацтва» створити на базі БШ, СЮН, ДЮСШ Будинок творчості дітей та юнацтва і розпочати свою діяльність з 28 липня 1997 року.

Заклад розташовувався і працював в двох приміщеннях, за адресами: вул. Червона площа, 49 та вул. Калинова, 3 (колишня Станція юних натуралістів).

Під час реорганізації, до закладу переходить працювати методист-керівник гуртка Михайленко Л.В., яка раніше працювала в еколого-натуралістичному відділі Станції юних натуралістів з 1982 року.

У 2017 році другий відділ, який знаходився за адресою вул. Калинова, 3 переходить до приміщення колишнього інтернату Семенівського ЗСО І-ІІІ ст. № 1, за адресою 3-й провулок Центральний, 2.

В 2018 році на виконання рішення третьої сесії сьомого скликання Семенівської міської ради Чернігівської області від 18 січня 2018 року № 3 «Про прийняття об’єктів галузі освіти, що перебували у спільній власності територіальних громад міста та сіл Семенівського району у міську комунальну власність та затвердження Статутів», з метою приведення у відповідність до норм чинного законодавства заклад отримує назву Комунальний заклад позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості» Семенівської міської ради і переходить в підпорядкування з районної держадміністрації до міської ради.

На сьогоднішній день в закладі працює 54 гуртки з таких напрямків роботи:

- еколого-натуралістичний;
- художньо-декоративний;
- технічний;
- спортивний;
- військово-патріотичний;
- туристсько-краєзнавчий;
- гуманітарний.

В них займається 725 вихованців.

Педагогічний склад закладу складає 31 педагог, з них 18 основних працівників та 13 працюють за сумісництвом.

БТДтаЮ

Кiлькiсть переглядiв: 1075

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.